2015 – Macedonia

Podróż

Zdjęcia z podróży naszymi niezawodnymi środkami transportu: Renault Traffic :-) Byliśmy m.in.: w Chorwacji, Czarnogórze, Albanii.

Medjugorie

Po drodze odwiedziliśmy Medjugorie, był czas na chwilę modlitwy :-)

Ohryd i okolice

Malowniczo usytuowane na zboczach gór Galiczicy nad pięknym Jeziorem Ochrydzkim, z licznymi wczesnochrześcijańskimi zabytkami.

Twierdza cara Samoila

Twierdza cara Samuela pochodzi z przełomu X-XI wieku. Ochrydzka twierdza jest jedną z największych miast średniowiecznych na terytorium Republiki Macedonii.

Monastyr Św. Klemensa

Św. Klemens z Ochrydy założył tu kilka cerkwi, w tym św. Pantelejmona, która po niedawnej renowacji, stanowi największą atrakcję turystyczną miasta.

MiniMaraton

Każdego roku, na przełomie lipca i sierpnia w Ohrydzie, odbywa się tzw. "minimaraton" pływacki - odległość to 2 km. W tym roku w maratonie wziął udział jeden z naszych ministrantów: Adam Bączek. Dziękujemy mu za niezwykłe emocje i wytrwałość w dążeniu do celu.

Mecz Macedonia-Polska

Miedzynarodowy mecz: Macedonia-Polska w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej i starszej - to na pewno była historyczna chwila.

Monastyr św. Jana Chrzciciela

Prawosławny klasztor położony ok. 25 km na północny wschód od miasta Debar w zachodniej Macedonii, należący do Macedońskiego Kościoła Prawosławnego.

Plażowanie i pływanie

Temperatura wody w okresie wakacyjnym sięga 25 stopni Celsjusza.

Wyprawa na Korab

Korab – najwyższy szczyt górski (2 764 m) w Górach Korab na Półwyspie Bałkańskim. W paśmie Korabu łączą się granice Albanii, Kosowa i Macedonii. Zdobyliśmy go - gratuluję wszystkim, którzy brali udział w wyprawie :-)

Eucharystia

Codziennie był też czas na Mszę św., podczas której dziękowaliśmy za wszystkie piękne rzeczy których doświadczaliśmy w Macedonii, każdego dnia.

Monastyr św. Nauma

Klasztor położony w Macedonii, przy granicy z Albanią, na południowy zachód od miasta Ochryda. Dopłynęliśmy tam statkiem :-)

Rejs łódką i statkiem

Jezioro Ochrydzkie wraz z otaczającym je regionem figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1979 roku. Po jeziorze płynęlismy statkiem, ale mieliśmy także możliwość ponurkować w tej błękitnej głębi :-)

Uczestnicy

Zdjęcia grupowe i nie tylko :-)

Inne

Wszystkie zdjęcia, które nie pasowały gdzie indziej.

Uroczyste zakończenie

Na zakończenie naszego pobytu w Macedonii spotkaliśmy się na uroczystej kolacji. Każdy otrzymał także pamiątkową koszulkę.