sobota, 2 grudnia, 2023
Zbiórki zdalne

Czy znasz swój dom? #1

Rozpoczęliśmy nowy rok, minęły już ferie, wróciliśmy do szkoły to możemy wrócić do naszych zbiórek. Ruszamy z nowym cyklem, który ma odkurzyć naszą pamięć. Zachęcamy was drodzy ministranci, lektorzy oraz ceremoniarze do zaznajomienia się z materiałami

 

Co to jest kościół?

Kościół jest to budynek przeznaczony do celów rytualnych, sakralnych w religii chrześcijańskiej: odprawiania nabożeństw, sprawowania sakramentów, odmawiania modlitw itp.
Początki budownictwa kościelnego, jako budynków odrębnych, sięgają IV wieku, wcześniej istniały jedynie kościoły domowe oraz kaplice w katakumbach.

 

Co to jest prezbiterium?

Prezbiterium jest to przestrzeń kościoła przeznaczona dla duchowieństwa oraz służby liturgicznej. Zwykle jest wydzielone od reszty świątyni podwyższeniem, balaskami wyodrębnia się wizualnie z bryły kościoła. Nazwa pochodzi od słowa prezbiter (ksiądz).

Centralne miejsce w prezbiterium zajmuje ołtarz, na którym jest sprawowana liturgia eucharystyczna. Ponadto kluczowymi miejscami są: umieszczona nieco z boku ambona, miejsce przewodniczenia (krzesło celebransa lub katedra biskupa)

 

Autor zbiórki:
Szymon Sieklucki