Czy znasz swój dom? #2

Mijają kolejne tygodnie a my nadal nie może się spotkać w kościele, dlatego zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszej serii pt. „Czy znasz swój dom?„. Zachęcamy do poświęcenia 3-4 minut na przeczytanie dzisiejszego materiału

 

Część druga…

Co to są balaski? Do czego służą?

Balaski to niewysoka ażurowa przegroda odgradzająca prezbiterium od nawy głównej w formie balustrady, wykonana ze szlachetnego materiału, marmuru, kamienia, drewna lub metalu służąca jako klęcznik dla wiernych w czasie przyjmowania Najświętszego Sakramentu. Rozciągająca się od lewej i prawej strony, i mająca pośrodku wolną przestrzeń lub furtkę dla umożliwienia swobodnego przejścia. Wyznaczają one granicę pomiędzy strefą świętą zarezerwowaną dla kapłana oraz osób pomagających w odprawianiu mszy świętej a wiernymi.

 

Co to jest Tabernakulum?

Tabernakulum z łacińskiego tabernaculum co oznacza „namiot”– w kościołach katolickich, mała, zamykana na klucz szafka, umieszczona najczęściej w tylnej części prezbiterium. Jest ono miejscem przechowywania chleba eucharystycznego, konsekrowanego w czasie mszy. Zazwyczaj przechowywane są konsekrowane komunikanty w cyborium przeznaczone do rozdzielania Komunii świętej oraz hostia umocowana w melchizedeku w kustodii, przeznaczona do adoracji Najświętszego Sakramentu w monstrancji.

W starych kościołach, budowanych do odprawiania mszy według rytu trydenckiego (verss Dei, czyli przodem do Pana), tabernakulum znajdowało się na ołtarzu głównym, zwanym wielkim czy też obecnie przedsoborowym, często na nim znajdował się tron a na nim krzyż, tron ten służył aby monstrancja wystawiona do adoracji była lepiej widoczna.

W nowych świątyniach tabernakulum znajduje się tam, gdzie dawniej był ołtarz, czyli w tylnej części prezbiterium lub w osobnej kaplicy jak w naszej katedrze

 

Część trzecia już wkrótce…

Autor zbiórki:
Szymon Sieklucki