A co to tak właściwie symbolizuje? Hmm?

Konkurs ˝Choinka świąteczna˝ - Aktualności - Urząd Gminy KraszewiceSymboli świąt Bożego Narodzenia na przestrzeni lat było wiele, część już zanikła inne się tworzą.
Czy zastanowiliśmy się kiedyś co one oznaczają lub co mają symbolizować?

Choinka czyli drzewko iglaste,
ustawiane w okresie Bożego Narodzenia w domach, w miejscu pracy, na placach, ma stosunkowo krótką tradycję. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się dopiero na przełomie XVIII/XIX wieku. Zwyczaj ubierania choinki przejęliśmy od sąsiadów – Niemców. Sosna 
staje się symbolem rajskiego drzewa poznania dobra i zła, oznacza życie, trwanie, płodność, zaś ozdoby oznaczają bogactwo darów ofiarowywanych Jezusowi w Betlejem.
Symbolika ozdób choinkowych dziś nieco zapomniana, wymaga przypomnienia. Kiedyś wieszano jabłka (życie), oraz świece (boskie światło), dziś są to substytuty – bombki i elektryczne światełka. Jeszcze pozostały łańcuchy, czyli wspomnienie węża – kusiciela…Na czubku choinki koniecznie trzeba zawiesić gwiazdkę.

Gwiazda betlejemska
Sygnałem do rozpoczęcia wieczerzy jest pojawienie się pierwszej gwiazdki. W domu przypominać o nie ma gwiazda betlejemska. Roślina ta symbolizuje właśnie ową Gwiazdę Betlejemską, która doprowadziła do Jezusa trzech mędrców, a jej czerwony kolor – krew Chrystusa.

Siano pod obrusem
Siano na Wigilię umieszczone pod białym obrusem symbolizuje stajenkę, w której urodził się Jezus.

12 potraw wigilijnych jako symbol świąt
Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, dlaczego na wigilijnym stole musi znaleźć się właśnie 12 dań? Ich liczba ma odpowiadać liczbie apostołów (wg tradycji chrześcijańskiej), lub – miesięcy (wg wierzeń ludowych). Liczba 12 była także symbolem oznaczała bogactwa i dostatku.

Szopka bożonarodzeniowa.
Tradycyjnie buduje się je w kościołach oraz na rynkach miast, często spotkać w nich można także żywe zwierzęta.
Pierwsze szopki były bardzo skromne, przedstawiały sam żłóbek wraz z wołkiem i osiołkiem. Taki obraz zaczerpnięto bezpośrednio od proroka Izajasza (Iz 1,3): „Wół rozpozna swego pana i osioł żłób swego właściciela. Izrael na niczym się nie zna, lud mój niczego nie rozumie”. We współczesnych stajenkach oprócz wiernych zwierząt są także Maryja i Święty Józef, pasterze, Trzej Królowie. 

Autor zbiórki:
Szymon Sieklucki